Strona główna >> Pytania i odpowiedzi


   

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - FAQ


Na niniejeszej stronie postaramy się odpowiedzieć na najczęściej powtarzające się pytania odnośnie rozliczeń podatkowych i księgowości.
Lista pytań i odpowiedzi będzie systematycznie poszerzana. Poniższe nformacje nie są poradami podatkowymi.



Rozliczenie roczne PIT


Czy muszę złożyć roczny PIT w urzędzie skarbowym?


Jeśli w danym roku otrzymali Państwo tylko dochody z pracy, umowy zlecenia lub o dzieło z polskiej firmy i otrzymali informację PIT-11, to nie muszą Państwo składać zeznania rocznego, chyba że korzystają Państwo z ulg lub rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem.


Dostałem PIT od pracodawcy w styczniu i chciałbym się rozliczyć od razu, ale nie mogę.


Od 2019 roku rozliczenia roczne PIT można składać dopiero od 15-ego lutego do 30. kwietnia (jeśli 30. kwietnia jest dniem wolnym od pracy, to termin na złożenie zeznania jest przedłużony do kolejnego dnia roboczego). Osoby pracujące tylko w Polsce i osiągające dochody jedynie od pracodawcy nie muszą się rozliczać, ponieważ zostaną rozliczone automatycznie przez urząd skarbowy w dniu 30-tym kwietnia. Jeśli nie korzystają Państwo z ulg podatkowych, to nie muszą Pańśtwo w tym przypadku składać zeznania podatkowego. Złożenie zeznania przed tym terminem jest możliwe na formularzu papierowym, ale terminy zwrotu biegną dopiero od 15-ego lutego. Termin zwrotu nadpłaty podatku biegnie także dopiero od 15-ego lutego, mimo złożenia zeznania przed tym dniem. Warto poczekać z rozliczeniem do ustawowego terminu, ponieważ mogą spłynąć kolejne PITy od innych pracodawców lub pracodawca może przysłać korektę przekazanego PIT.



Dochody z pracy za granicą


Czy muszę złożyć zeznanie roczne, gdy pracowałam cały rok za granicą?


Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kraju, w którym Państwo pracowali. Jeśli pracowali Państwo tylko w kraju, z którego dochody rozlicza się metodą unikania podwójnego opodatkowania tzw. wyłączenia z progresją (m.in. Niemcy, Francja, Czechy), to nie trzeba się rozliczać w polskim urzędzie skarbowym.
Przy metodzie odliczenia proporcjonalnego (m.in. Holandia, Belgia, USA) istnieje obowiązek rozliczenia się w Polsce.
Więcej informacji na stronie rozliczanie dochodów zagranicznych w Polsce


Pracowałem wyłącznie w Niemczech, a urząd skarbowy chce żebym się rozliczył w Polsce.


Pracując tylko w Niemczech nie musi się Pan rozliczać z tych dochodów w Polsce. Jednak jeśli chce się Pan rozliczyć także w Niemczech, bo przysługuje Panu zwrot podatku z tego kraju, to niemiecki urząd skarbowy Steueramt wymaga zaświadczenia z polskiego urzędu skarbowego (EU/EWR), czy nie miał Pan także dochodów w Polsce. A ten nie wyda Panu takiego zaświadczenia, dopóki nie wykaże Pan tych dochodów w polskim PIT. Poza tym, jeśli kiedyś wróci Pan do Polski i kupi mieszkanie, to urząd będzie wiedział skąd miał Pan na to środki, mimo że nie pracował Pan w Polsce.


Zawsze rozliczam się wspólnie z żoną.


W przypadku dochodów z zagranicy, wspólne rozliczenie z małżonkiem nie zawsze jest korzystne. Zależy to m.in. od wysokości dochodów małżonka oraz posiadanych dzieci. Nasze biuro wylicza optymalny wariant rozliczenia - wspólnie, czy osobno.


Kolega dostał inny zwrot podatku, mimo że dostawaliśmy to samo wynagrodzenie.


Wysokość zwrotu podatku zależy nie tylko od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia, ale także od wysokości pobranego przez pracodawcę podatku (klasa podatkowa), stanu cywilnego (kawaler, czy żonaty), wysokości dochodu lub braku dochodu małżonka, liczby posiadanych dzieci, dochodów osiągniętych u innych pracodawców.


Jakie są zalety rozliczenia PIT w biurze rachunkowym?


Księgowy lepiej zna aktualne przepisy podatkowe i potrafi zastosować przysługujące ulgi, aby zgodnie z prawem zminimalizować obciążenia podatkowe. Na usługi biura rachunkowego przysługuje gwarancja poprawności rozliczenia, aż do przedawnienie zobowiązania podatkowego (5 lat). Biuro rachunkowe posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej biur rachunkowych. Posiadamy certyfikat ministerstwa finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Pracuję zdalnie w Polsce jako freelancer dla zagranicznej firmy.


Jeśli pracuje Pani dla unijnej firmy, ale przebywa w Polsce, to powinna Pani płacić co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy do urzędu skarbowego oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS.


Wydaję książki za pośrednictwem Amazon, dostaję za to pieniądze, czy muszę zapłącić podatek?


Amazon KDP (Amazon Kindle Direct Publishing) to wygodna forma zarabiania. Tak jak wszystkie dochody należy wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym oraz obliczyć podatek. Amazon przekazuje formularz podatkowy Form 1042-S po 15. marca następnego roku podatkowego. Amazon posiada oddziały na całym świecie, m.in. w różnych państwach Unii Europejskiej, Stąd twórcom czasem trudno rozliczyć dochody osiągane z tego źródła. Nasze biuro pomaga w rozliczeniach w tym zakresie.
Więcej informacji na stronie rozliczanie dochodów z Amazon



Księgi podatkowe i handlowe


Chciałbym zmienić biuro księgowe. Czy można to zrobić jedynie na przełomie roku?


Okres wypowiedzenia jest określony indywidualnie w umowie na prowadzenie ksiąg. Biuro księgowe można zmienić także w ciągu roku. Potrzebne będą jedynie dokumenty i rozliczenia do dnia zmiany.


Czy Wasze biuro rozlicza także spółki?


Świadczymy usługi w szerokim zakresie. Rozliczamy osoby fizyczne w zakresie książki przychodów i rozchodów, ryczałtu i spółek cywilnych. Prowadzimy także pełną księgowość spółek z ograniczoną odpwwiedzialnością oraz księgowość stowarzyszeń. Posiadamy certyfikat Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.


Na jaki rachunek muszę wpłacić dopłatę podatku?


Od 01.01.2020 roku zmieniły się rachunki urzędów skarbowych do wpłacania podatków. Od tego dnia każdy podatnik będzie wpłacał należności podatkowe na swój własny indywidualny numer rachunku podatkowego. Stare numery kont nie będą działać, a banki nie będą przesyłać na te konta przelewów. Nowy numer rachunku dotyczy także podatków z lat ubiegłych.
Swój mikrorachunek podatkowy można sprawdzić na stronie.



Jak Nowy Ład wpłynie na moje dochody?


Wysokość obciążeń podatkowych oraz składki zdrowotnej według nowych przepisów zależy od rodzaju i wysokości dochodów oraz sposobu opodatkowania. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Część osób może zyskać na zmianach, a część stracić.

   


   

Inne pytania

   Jeśli nie odnaleźli Państwo odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy do zadawania pytań w formie e-mailowej, kontaktu osobistego lub telefonicznego.



Wstecz