Strona główna >> Usługi >> Działalność nierejestrowana
DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA
Nie każdą działalność należy zgłaszać. Od 2018 roku istnieje możliwość skorzystania z tzw działalności nieewidencjonowanej (nierejestrowanej). Jeśli przychody z działalności nie przekraczają w każdym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia (od 1.07.2024 – to 4300 zł), czyli 3225 zł, to nie trzeba rejestrować działalności w CEIDG, US i GUS. Dodatkowym warunkiem jest nieprowadzenie działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy. Przekroczenie przychodu w danym miesiącu oznacza obowiązek rejestracji w CEIDG w terminie 7 dni od dnia przekroczenia progu.
Podatek VAT
Według przepisów o VAT, prowadzący działalność nieewidencjonowaną są przedsiębiorcami. Ale ze względu na niewielki obrót podlegają zwolnieniu. Dzięki temu nie muszą:
- składać wniosku rejestracyjnego (VAT-R)
- naliczać podatku
- wystawiać faktur
- składać deklaracji
- wysyłać JPK-VAT
Każdorazowa jednak trzeba sprawdzić, czy prowadzony rodzaj działalności nie wymaga jednak rejestracji jako podatnika VAT czynnego.
To samo dotyczy stosowania kas fiskalnych wymaganych w niektórych rodzajach działalności niezależnie od realizowanych obrotów.
Składki ZUS
Wprawdzie osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie musi opłacać składek jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, ale w przypadku świadczenia usług może powstać obowiązek opłacania składek. ZUS bowiem traktuje świadczenie uslug jako umowę-zlecenie lub umowę agencyjną.
Rozliczenia roczne
Przy działalności nierejestrowanej nie trzeba płacić zaliczek miesięcznych. Wystarczy rozliczyć się w PIT-36 do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.
Nasze biuro rachunkowe dokonuje rozliczeń podatku. Zapraszamy do kontaktu.