Strona główna >> Działalność gospodarcza >> Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w działalności gospodarczej
Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z wydatkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Niestety trzeba je płacić co miesiąc. Są to wydatki niezależne, czy przedsiębiorca ma dochód czy stratę. Składki trzeba płacić nawet, gdy przedsiębiorca ma stratę.
Składki preferencyjne
Dla rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej przewidzano ulgi i preferencje. Przez pierwsze 6 miesięcy można płacić tylko składkę zdrowotną. Po tym okresie przedsiębiorca musi płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Przez trzy lata może płacić składki ZUS, których podstawę obliczenia stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dalsze ulgi uzależnione są od wysokości przychodu i dochodu przedsiębiorcy.
Składki na ubezpieczenia społeczne
Osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy stanowiącej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok. Przedsiębiorca może zdecydować, czy chce płacić składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne
Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi dochód z działalności, ale stawki zależą od formy opodatkowania.
Wakacje składkowe
Od 1. listopada 2024 roku przesiębiorca może raz w roku skorzystać z tzw. wakacji składkowych. Za ten jeden miesiąc w roku składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy płaci Budżet Państwa. Ulga w składkach zalicza się do limitu pomocy de minimis. Żeby skorzystać z ulgi należy spełnić wiele warunków oraz złożyć wniosek do ZUS. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu można złożyć dokumenty rozliczeniowe za miesiąc objęty ulgą. Do warunków należy m.in. ubezpieczenie nie więcej niż 10 ubezpieczonych, brak świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy.